До г-н Андрей Иванов
Председател на СОС
УВАЖАЕМИ Г-Н ИВАНОВ,
На основание чл. 68, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Столичния общински съвет приложено Ви предоставям за разглеждане на заседание на СОС доклад и проект на решение относно:
“Създаване на общинска структура за проучване, експлоатация и развитие на минералните води на територията на Столична община”
Към доклада са приложени:
- Мотиви;
- Обосновка;
- Проект за решение.
Вносител
Вили Лилков
общински съветник
ДОКЛАД
от Вили Лилков – общински съветник от ДСБ
„Създаване на общинска структура за проучване, експлоатация и развитие на минералните води на територията на Столична община“
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,
София е уникална Европейска столица с термоминералните си ресурси – 42 находища от осем типа хидротермални зони, с общ дебит 450 л/сек, с температура от 30 °С до 90 °С и 40-50 МВт геотермална енергия. В три от зоните минералните води са с ниска минерализация и превъзходни питейни характеристики. В останалите пет минерализацията е повишена, а химичния състав – колоритен. В една от зоните те са подобни на прочутите и екзотични содо-глауберови минерални води в Карлови Вари. Поради дълбокото залягане на водите, те са добре защитени и слабо уязвими от замърсяване и изтощаване.
София е възникнала през античността и се е развила благодарение на минералните извори. Свидетелство за хидротермалната култура на нейните жители е каптираният от римляните през II век минерален извор, който е използван до 1912 г.
Уникалното за софийските извори е, че те покриват почти цялото пространство на столицата – жилищни райони и градски паркове; части от склоновете на Витоша, Плана, Лозенска планина; междуселищни пространства в северните и североизточните околности на града; терени около входно-изходните пътни артерии.
Днес се използва малка част от ресурса на софийските извори. Липсват механизми и пазарни стимули за разкриване, проучване и подготовка за усвояване на минералните води; няма мащабни проекти за тяхното разработване; налице е пълна безстопанственост и незащитеност на повечето водоизточници. Няколко концесии са блокирали най-важните от тях за десетилетия, а останалите са забравени; сондажните кладенци и каптажи, в които са инвестирани милиони левове, са разрушени или оставени на произвол и неузаконени.
За да бъде узаконено дадено находище на минерални води е необходимо да са налице: Заповед за утвърждаване на експлоатационните ресурси; Санитарно-охранителна зона; Сертификат на минералната вода. По данни на МОСВ само шест от находищата в София може да се считат за узаконени, а именно находищата Казичане-Равно поле; Горна баня; Княжево; Овча купел; Панчарево и София-център.
Неузаконени, но проявени са находищата: Лозенец; Баталова воденица; Железница; Надежда; кв. Свобода; Чепинци; Световрачане; Гниляне, а всички останали са неузаконени и недобре проучени. Всъщност утвърдените експлоатационни ресурси на минерални води са 78 л/сек, а по оценки, направени в ОУП на София и залегнали в стратегията за развитие на минералните води те са около 450 л/сек, което означава, че недостатъчно проучени и неутвърдени са повече от 380 л/сек.
С последните промени в Закона за водите, на общините се дава възможност при определени условия да бъдат предоставени безвъзмездно за управление и ползване находища на минерални води „изключителна държавна собственост” за период от 25 години (§ 133 – ДВ, бр. 61, 2010).
Законът предвижда, че ако частен инвеститор извърши хидрогеоложко проучване, изгради водовземно съоръжение и утвърди ресурсите на минералните води, получава концесия или водовземане по право от държавата и е освободен от такси за първите шест месеца (чл. 47в – ДВ, бр. 61, 2010).
Тези промени дават възможност и налагат Столична община да предприеме решителни стъпки за по-рационално използване на минералните води и да прекрати нехайството и безразличието на държавата към едно от най-ценните богатства на столицата.
Какво е необходимо да се направи:
- Да се създаде самостоятелна общинска структура за администриране на всички дейности, свързани с управлението, стопанисване и ползването на хидротермалните ресурси, в т.ч. проучвателни, експлоатационни, урбанистични, инвестиционни, концесионни, правни и др.
Неговото устройство, състав и издръжка ще се определят след анализ на обхвата, съдържанието и развитието на дейностите, източниците на финансиране (самофинансиране) и връзките с други общински поделения и фирми. В екипа трябва да се подберат разнопрофилни специалисти с познания и възможности в областта на хидрогеологията, геотермията, хидротехниката, топлотехниката, архитектурата, урбанистиката и мениджмънта. - Формиране на експертен съвет, който е в постоянна услуга на общинската структура по т. 1. В София има университети, научни институти и международно признати специалисти, които може да формират такъв експертен съвет.
- Столична община да изиска от държавата да ѝ бъдат предоставени за управление и ползване находищата на минерални води в района, които не са узаконени до момента.
- Да се извършат дейности по узаконяване на находищата и да се разработят конкретни мерки за разностранно оползотворяване на водите, както от Столична община, в т.ч. за безвъзмездно ползване от гражданите (за водоналиване), така и чрез издаване на съответни разрешителни за водовземане на потенциални частни инвеститори.
- Да се формира и управлява Фонд за хидротермални проучвания и проекти на територията на Столична община с привличане на средства от частни, национални и чуждестранни източници и инвестиции.
- Информационно осигуряване на дейността по минералните води, което да започне със събиране и компютърна адаптация на разпиляната по ведомства, библиотеки и технически архиви хидрогеоложка, сондажно-техническа, химико-физична, балнеоложка и друга информация и преминаване към компютърни информационни модели, отразяващи пространствени, количествени, качествени, експлоатационно-технически, екологични и други характеристики на находищата и действащите в тях вододобивни и наблюдателни сондажи.
На основание на гореизложеното и предвид важността на проблема за бъдещето на нашия град, предлагам на основание чл. 21, ал. 1, т. 23 от ЗМСМА, Столичният общински съвет да вземе следното
РЕШЕНИЕ
- Възлага на кмета на Столична община в едномесечен срок от датата на вземане на настоящото решение да създаде организация и да предложи за утвърждаване от Столичния общински съвет на общинска структура за проучване, експлоатация и развитие на минералните води на територията на Столична община.
- Предложението по т. 1 да съдържа информация за:
– Основните стратегически цели и задачи на общинската структура;
– Правноорганизационната форма и организационна структура;
– Взаимоотношенията със Столичен общински съвет, Столична общинска администрация, Държавата и външни за Столична община институции, организации и лица;
– Планирането и финансирането на дейността. - Контролът по изпълнение на решението се възлага на ПК стопанска политика и общинска собственост.
Вносител
Вили Лилков
ПРОЕКТ!
РЕШЕНИЕ №
на Столичния общински съвет
от … … … 2010 година
ЗА: Създаване на общинска структура за проучване, експлоатация и развитие на минералните води на територията на Столична община
На основание чл. 21, ал. 1, т. 23 от Закона за местното самоуправление и местната администрация
СТОЛИЧНИЯТ ОБЩИНСКИ СЪВЕТ
РЕШИ:
- Възлага на кмета на Столична община в едномесечен срок от датата на вземане на настоящото решение да създаде организация и да предложи за утвърждаване от Столичния общински съвет на общинска структура за проучване, експлоатация и развитие на минералните води на територията на Столична община.
- Предложението по т. 1 да съдържа информация за:
– Основните стратегически цели и задачи на общинската структура;
– Правноорганизационната форма и организационна структура;
– Взаимоотношенията със Столичен общински съвет, Столична
общинска администрация, Държавата и външни за Столична община институции, организации и лица;
– Планирането и финансирането на дейността. - Контролът по изпълнение на решението се възлага на ПК стопанска политика и общинска собственост.
…
акценти | лица | документи | дискусии | избори | за нас | блог
Filed under: blog, лица, политика, events, people | Tagged: dsb, вили лилков, доклад на вили лилков, минерални извори, сос, столичен общински съвет, столична община, sofia, vili lilkov |
Интервю на Антоанета Салфидж с Вили Лилков:
ВИЛИ ЛИЛКОВ: Не съм съгласен досегашните структури да се занимават с минералната вода на София
[…] Доклад вх. № 94-В-655/23.11.2010 г. относно създаване на общинска структура за проучване, […]
[…] Доклад вх. № 94-В-655/23.11.2010 г. относно създаване на общинска структура за проучване, […]